/>

Zaginione złoto Hitlera. Bezpieka PRL na tropie skarbu Festung Breslau


Wyniki reporterskiego, historycznego śledztwa

Niesamowity reportaż o ostatnich dniach II Wojny Światowej w Breslau (we Wrocławiu)

KUP TERAZ W PROMOCYJNEJ CENIE

W książce znajdziesz:

  • Wyjaśnienie tajemnicy losów tzw. “złota Wrocławia”, czyli depozytów Reichsbanku Breslau.
  • Dokładny opis ewakuacji banków z Breslau oraz losów osób w nią zaangażowanych.
  • Rozwiązanie zagadki Herberta Klosego, Egona Ollenhauera i góry Wielisławki.
  • Intrygi władz PRL, które od 1945 roku rozpaczliwie szukały poniemieckich skarbów.
  • Kulisy wielkiej akcji poszukiwawczej prowadzone na zlecenie Kiszczaka i Jaruzelskiego w latach 80. XX wieku.
  • Nieznane dotąd dokumenty dotyczące działalności prowincjonalnego konserwatora zabytków III Rzeszy, Guenthera Grundmanna, prezentujące jego prawdziwą twarz.

Streszczenie:

Po II wojnie światowej w Polsce było tak biednie, że zaprzyjaźnione państwa przysyłały nam w darze nawet tysiące kurcząt i koni oraz tony zboża. W zniszczonym kraju brakowało dosłownie wszystkiego. Złoty, niewymienialny na dewizy, znaczył mniej niż zero. Kawa, coca cola, czekolada milka były dobrami luksusowymi, a na samochody, meble, pralki i telewizory trzeba było się zapisywać i czekać latami. Na początku lat 80. sklepowe półki opustoszały całkowicie. Nie ma więc się co dziwić, że prawie wszyscy w PRL marzyli o złocie, o odnalezieniu skarbu.

Od pierwszych dni po wojnie przeróżnych dóbr pozostawionych przez Niemców na tzw. ziemiach odzyskanych poszukiwali więc m.in. funkcjonariusze bezpieki. I znajdowali: maszyny przemysłowe, metale kolorowe, urządzenia biurowe, broń oraz… gotówkę, dzieła sztuki, klejnoty i kruszce.

Pewnego dnia w ręce UB wpadł Niemiec, który “ośmielił się” po wojnie zostać na Dolnym Śląsku. Zeznał, że razem z majorem Ollenhauerem w ostatnich tygodniach pożogi brał udział w ukryciu niewyobrażalnego skarbu – kilkudziesięciu ton złota pochodzącego ze skarbca banku Breslau, czyli wrocławskiego. W jego poszukiwanie zaangażowali się najważniejsi generałowie PRL, w tym, już na finiszu, m.in. Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski. Na Dolnym Śląsku ruszyła wówczas kilkuletnia akcja poszukiwawcza, prowadzona na wielką skalę.

Co udało się odnaleźć? Co przeleciało bezpiece przez ręce? Jak to się stało, że klejnoty warte ponad 100 mln dolarów trafiły na śmietnik? Co stało się z depozytami banków jednej z najważniejszych prowincji III Rzeszy?

Tomasz Bonek, znany dziennikarz ekonomiczny, przez lata zarządzający redakcjami biznesowymi Money.pl, Onetu, Forbes.pl i Business Insidera, przeprowadził reporterskie śledztwo, w którym opisuje dramatyczną ewakuację banków Breslau oraz historie szaleństw, oszustw i największych afer Polski Ludowej.

Książkę w promocyjnej cenie można kupić tutaj